Caleb Turner Award Winners

Caleb Turner Award

 

The candidate must-

1                     Have attended the last three bands schools

2                     Be above average as a player, taking into consideration the period of learning

3                     Show aptitude with the theory of music at the Music School

4                     Have an excellent attendance record at his/her bands’ rehearsals and play outs

5                     Clearly demonstrate commitment to banding.

 

Year Name Home Band Band School
1974 Judy Hamilton St.Arnaud Ararat
1975 Sally-Anne Gunning Stawell St.Arnaud
1976 Justin Driscoll St.Arnaud Warracknabeal
1977 Mathew Turner Stawell Stawell
1978 David Ashfeild Warracknabeal Coromby
1979 Alan Bennett Nhill Bordertown
1980 James Gunning Stawell Dimboola
1981 Phillip Koschitzke Warracknabeal Beaufort
1982 David Morgan Ararat Hopetoun
1983 Ian Nolan Mildura Ouyen
1984 Anthony Wilson Stawell Beaufort
1985 Tony Lofts Beaufort Mildura
1986 Emma Read Beaufort Ararat
1987 Peter Young Beaufort Coromby
1988 Liz Dudly Mildura Warracknabeal
1989 Paul Young Beaufort Stawell
1990 Lisa Jones / Geoffrey Barker Mildura / Beaufort St.Arnaud
1991 Olivia Larkins Beaufort Horsham
1992 Ian Oglethorpe Ouyen Mildura
1993 Richard Lovejoy Beaufort Beaufort
1994 Catherine Richie Ararat Ararat
1995 Steve Hardiman / Janet Lovejoy Beaufort Warracknabeal
1996 Lucus Burns St.Arnaud St.Arnaud
1997 Tom Clarke Stawell Stawell
1998 Stephen East Mildura Mildura
1999 Richard Burns St.Arnaud Beaufort
2000 Anthony Bull /  Josh Akers Ararat Ararat
2001 Megan Blackman Mildura Ouyen
2002 Cassey De Pree Beaufort Dimboola
2003 Rebbeca Crook Ouyen St.Arnaud
2004 Sibourne Lanagan Stawell Mildura
2005 Rendelle Wiseman / Wade Carman St.Arnaud / Stawell Stawell
2006 Emma Crook Ouyen Beaufort
2007 Mark Riedl Stawell Ouyen
2008 Daniel Wiseman St.Arnaud St.Arnaud
2009 Nicholas Wiseman/Joseph Battersby St.Arnaud/St.Arnaud Donald
2010 Sarah-Joy Muirhead Ballarat Mildura
2011 Robbie Muirhead Ballarat Beaufort
2012 Quade Hannan Ararat St.Arnaud
2013 Caitlin MacGregor Mildura Horsham
2014 Christopher Melton Maryborough Ararat
2015 Joanne Ellis/Felicity Liston Horsham/Ballarat Stawell
2016 Holly McNamara Daylesford Ballarat
2017  Elspeth Lawson Melbourne  Mildura
2018 Nicole Melton Maryborough  Bendigo
2019 Finley Japp Mildura Ararat
2020